Zajímavosti

 • Vědci našli Boha v různých částech lidského mozku

  Vědci zabývající se výzkumem lidského mozku se dlouhou dobu domnívali, že člověk má v hlavě místo, kde se obrazně řečeno ukrývá Bůh. Představovali si určitou oblast mozku, která je zodpovědná za duchovní projevy, ale experti z univerzity v Missouri přišli s objevem, podle kterého je spiritualita komplexním fenoménem s mnoha aspekty, na němž se podílí více mozkových center.

  více...

 • Pozor. Alkohol poškodí mozek už za 6 minut

  Alkohol dokáže poškodit mozkové buňky člověka mnohem rychleji, než se dosud předpokládalo. Studie vědců z Heidelberské univerzity zjistily, že se tak děje už za několik minut. Neblahé účinky alkoholu na lidský mozek jsou dobře známé, ale němečtí badatelé se rozhodli zjistit, jak dlouho trvá alkoholu dostat se do mozku člověka, kde způsobuje prudké změny.

  více...

 • Mozek v noci nespí, opakuje si informace ze dne

  Ráno je moudřejší večera, říká staré přísloví. A nelže. To, s čím se večer trápíme, bývá po prospané noci najednou o poznání snazší. Náš mozek v noci nezahálel, ale usilovně pracoval. Opakoval si obtížné operace a osvojoval si nově nabyté informace. Jasný důkaz o tom, že ve spánku prodělává náš mozek "velké opakování", podaly pokusy s náměsíčníky, které provedli francouzští a švýcarští vědci.

  více...

 • Lidé si pletou mrtvici s opilstvím. Pomůže jednoduchý test

  Cévní mozková příhoda zasáhne každý rok 50 tisíc Čechů. Jedna třetina z nich zemře, drtivá většina z těch ostatních se poté vyrovnává s doživotními následky. Podle lékařů by však české statistiky nemusely být tak smutné - velkou roli totiž hraje pozdní rozpoznání nemoci a lidská lhostejnost.

  více...

 • Horory ničí mozek

  Hrozivé prožitky se nám stále vrací. A co víc, dokážou „zničit“ i další vzpomínky, které s nimi vůbec nesouvisejí. Ale rozhodně je nezkoušejte „zaspat!“

  více...

 • Humor a mozek

  Humor má spoustu stránek a množství neuspokojivých definic. Faktem je, že to, co se někomu zdá humorné až k popukání, jinému se zdá hloupé či přímo nudné. Co tedy vlastně humor je? A jak na koho působí?

  více...

 • Lenošení o víkendu přispívá k větší činnosti mozku

  Cítíte se v pondělí ráno při vstávání více unavení, než když jste šli spát a nechce se vám nic dělat? Pak je to možná tím, že jste si o víkendu nedopřáli dostatečný odpočinek. Přitom nějaké to lenošení navíc je pro náš organismus velmi prospěšné. Nejen že doženete případný spánkový deficit, navíc dodáte mozku dostatek energie pro činnost v nadcházejícím týdnu.

  více...

 • Poslech hudby zlepšuje koncentraci

  Každý maturant nebo vysokoškolák o tom ví své. Když se před zkouškou potřeboval soustředit na vstřebání spousty učiva, pustil si k vyčerpávajícímu úkolu obvykle nevtíravou hudbu. A náhle mu šlo všechno jako po másle.

  více...

 • Z mozku člověka v komatu lze číst. Vědci poznají ANO i NE

  Mladý muž v jedné neupřesněné východoevropské zemi dokázal po pěti letech v komatu lékařům odpovědět ano či ne, a to pouhým myšlením. Uvedli to britští a belgičtí vědci ve zprávě, kterou zveřejnil renomovaný týdeník The New England Journal of Medicine.

  více...

 • Hudba pomáhá opravit mozek, ukazují poznatky vědců

  Nemohou mluvit. Ale dokážou zpívat - a díky tomu se učí i znovu nacházet slova k vyjádření toho, co chtějí a potřebují říct. Pacienti po mozkové mrtvici se díky zpěvu navracejí do aspoň trochu normálnějšího života. Ale to není všechno. Když se dítě učí hrát na nějaký hudební nástroj anebo zpívá třeba v pěveckém sboru, bude pravděpodobně dosahovat lepších školních výsledků. I díky hudbě.

  více...

 • Mozek plně dospívá až po čtyřicítce

  Dospělost podle některých nastává v osmnácti, z biologického hlediska je to však až v jednadvaceti, kdy se definitivně zastavuje růst a končí bouřlivé zrání. Jenže podle neurologů není ani tehdy vývoj rozhodně u konce, například vývoj mozku je podle nich teprve v polovině. Nová studie tvrdí, že náš centrální počítač dokončuje svou maturaci až mezi čtyřicátým a padesátým rokem věku.

  více...

 • Krátký spánek během dne restartuje krátkodobou paměť

  Nechte nás spát! Další studie potvrdila, že schrupnout si během dne alespoň na několik desítek minut je efektivní způsob, jak vrátit unavený mozek zpět do formy. Neurologové už také vědí, proč je spánek tak účinný.

  více...

 • Váš mozek je složitější než všechny počítače světa a internet dohromady

  Mozek obsahuje podle nové studie přes 125 bilionů synapsí, každá z nich pak je samostatným "mikroprocesorem". Zjistili to výzkumníci ze Stanfordu s použitím nové snímací a zobrazovací techniky.

  více...

 • And the Oscar goes to… Brain Injury

  Poškození mozku je tématem celé řady světových filmů rozličných žánrů. Nevyhýbá se dramatům, milostným romancím ani komediím, někdy jde pouze o téma okrajové, někdy zcela ústřední. Jak to tak u filmů bývá, někdy je poranění mozku vykresleno pravdivě a bez příkras, někdy si s tímto tématem pohrají hollywoodští scénáristé natolik, že má k realitě této problematiky daleko.

  více...

 • Zajímavosti lidského mozku, aneb věděli jste, že...

  Seznam spousty zajímavých informací o tom, co náš mozek všechno dokáže.

  více...


Loga garantů
CEREBRUM - Sdružení osob se získaným poškozením mozku a jejich rodin, z.s.
Křižíkova 56/75A 186 00 Praha 8
Telefon: (+420) 226 807 048
E-mail:

vytvořeno www.netplanet.cz

CEREBRUM 2013

;